ԳՊՀ ՄԱԳԻՍՏՐԱՏՈՒՐԱՅԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ՊՐԱԿՏԻԿԱՆ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
Գավառի պետական համալսարանում շարունակվում է մագիստրատուրայի ուսանողների գիտամանկավարժական պրակտիկան։ Հումանիտար մասնագիտությունների ֆակուլտետի «Պատմություն», «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» բաժինների մագիստրատուրայի երկրորդ կուրսի ուսանողները պրակտիկան անցկացնում են բուհում։ Մագիստրանտներ Անիկ Ավետիսյանը և Թերեզա Դանիելյանը գիտամանկավարժական պրակտիկայի ընթացքում, դասախոս Արմինե Դավթյանի ղեկավարությամբ, բակալավրիատի ուսանողների համար վարեցին բաց դաս՝ «Ներառական կրթության հիմունքներ» դասընթացի շրջանակում։ Դասի թեման էր «Մտավոր զարգացման հապաղման առանձնահատկությունները և տեսակները»: Խնդրո առարկան բացահայտելու համար կիրառվեցին դասավանդման ժամանակակից մեթոդներ՝ իրավիճակային վերլուծություններ և խմբային քննարկումներ, օգտագործվեցին տեսասարքավորումներ,  տեսասահիկներ, դիագրամներ։ Դասին ակտիվորեն մասնակցեցին բոլոր ուսանողները։
Գիտամանկավարժական պրակտիկայի ղեկավար՝ հասարակական գիտությունների ամբիոնի վարիչ, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Համլետ Ղաջոյանը ամփոփեց դասի արդյունքները՝ կարևորելով պրակտիկայի ընթացքում ուսանողների գործնական կարողությունների զարգացումը, փորձի ձեռքբերումը։